sob.. maj 28th, 2022

Święte kamienie to dzieła natury, które powstawały przez miliardy lat, aby ozdabiać, oświecać i poprawiać życie tych, którzy się z nimi spotykają. Szmaragd to kamień szlachetny, który jest zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i niezwykle kosztowny. Po zbadaniu jego cech wizualnych, jak możesz stwierdzić, czy to kamień? Gemologia, podobnie jak inne klejnoty, dostarcza konkretnych wskazówek, czym właściwie jest klejnot.

PRZYKŁAD SZLACHETNEGO KAMIENIA I JAK GO OZNACZYĆ

Minerały, w tym szmaragd, można wyróżnić różnymi cechami. To, co wyróżnia ten kamień od innych, nie jest od razu widoczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy.

Kolor minerałów przekazuje ważne informacje. Ich palety kolorów różnią się od siebie. Wraz z kolorem istotne znaczenie ma sposób, w jaki światło przepływa przez powierzchnię. Luminescencja to właściwość niektórych kamieni, co oznacza, że ​​emitują one własne światło pod wpływem źródeł światła. Inne minerały wytwarzają różne efekty optyczne i można je wykorzystać do ich identyfikacji. Często doświadcza się astryzmu. W wyniku odbicia światła słonecznego na powierzchni kamienia powstaje wzór w kształcie gwiazdy. Wąski pasek światła tworzy iluzję kociego oka. Istnieją minerały, takie jak szmaragd, które nie posiadają tych cech. Więc jakie są jeszcze techniki identyfikacji kamieni? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę formę kamienia, czyli jego ogólny wygląd. Typy płytkowe, prętowe, płytkowe, płytkowe i igiełkowe to wszystkie możliwe odmiany tego projektu. Kiedy minerał zostanie uderzony, jego kruchość i pęknięcie dyktuje, czy rozpada się on w regularne linie (pęknięcia), czy na nierównej powierzchni (pęknięcie). Przy wyborze kamienia do projektu należy również wziąć pod uwagę twardość kamienia.

Jaki jest najlepszy sposób na stwierdzenie, czy dany minerał jest cenny?

Szmaragd to zielony kamień o połysku podobnym do szkła. Wykazuje słabą luminescencję i pleochroizm, który jest praktycznie niewidoczny w ciemności. Pod wpływem światła zmienia kolor i nabiera wyrazistych odcieni. Chociaż jest zawsze zielony, co jest charakterystyczne dla minerału szmaragdowego, nie zawsze jest przezroczysty. Identyfikacja go na podstawie innych cech jest trudna. To duży kamień o dobrze zdefiniowanym pokroju, na który warto spojrzeć. Kamień ten ma nierówny dekolt i twardość 7,8 w skali Mohsa. Jest to więc jeden z najtrudniejszych minerałów do pracy. W porównaniu z rubinem, szafirem czy diamentem nie wypada dobrze.