sob.. maj 28th, 2022

Próba złota stopu może być mierzona jako procent złota w stopie. Próba złota jest miarą tego, ile gramów czystego złota zawiera 1000 gramów określonego stopu. W rezultacie próba 500 jest używana do opisania stopu zawierającego 50% złota. „Złota próba” istnieje od zarania dziejów. Już wtedy wykorzystywano go do tworzenia odrębnych standardów dla produktów z metali szlachetnych.

KONTRASTY MIĘDZY ZŁOTYMI TESTAMI

Próbki złota 333, 585 i 750 są najczęściej spotykane w branży jubilerskiej. 750 złota to najczęściej stosowany standard biżuterii. Rzadko zdarza się też złoto w gatunku 900 czy 999, które zarezerwowane jest wyłącznie dla kolekcjonerów. Wyjątkowość, elastyczność i wytrzymałość każdego z nich wyróżniają go. 333 i 750 sztuk złota na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, więc cena jest jedynym sposobem na poznanie ich próby.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB WYBRAĆ ZŁOTO?

Jaka jest najlepsza próba złota? Zawsze do nas należy decyzja, czego chcemy. Musimy zdecydować, czy bardziej zależy nam na niskiej cenie czy jakości biżuterii. Należy jednak pamiętać, że duża próbka niekoniecznie oznacza najlepszą opcję. Czemu? Od razu znamy odpowiedź.

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa próba złota, tym łatwiej je rozbić. Im niższa próba złota, tym twardsza jest ruda, ale szybciej i łatwiej matowieje. W rezultacie 585 złota wydaje się być najlepszym wyborem. W rzeczywistości jest to najlepsze złoto, które nadaje poziom statusu, któremu zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że nie można się im oprzeć. Złotą biżuterię można podzielić na dwie kategorie: przedmioty codziennego użytku, takie jak kolczyki i bransoletki, oraz bardziej ekstrawaganckie przedmioty, takie jak naszyjniki i pierścionki. To samo dotyczy biżuterii, którą założysz tylko raz, takiej jak biżuteria ślubna lub inna biżuteria na specjalne okazje. Jednak w przypadku obrączek zaręczynowych i ślubnych test złota odgrywa ważną rolę w określaniu zawartości złota. Złoto w próbie 585, a nawet 750 to idealny wybór na tak niezbędną biżuterię, ponieważ jest trwała i piękna.

DLACZEGO JEST POTRZEBA DODATKOWEJ BIŻUTERIA ZŁOTA?

Czyste złoto, jak już ustaliliśmy, jest kruchym i plastycznym metalem, który nie jest bardzo trwały. Zastosowanie domieszek innych metali zwiększa wytrzymałość złotej biżuterii na rozciąganie bez uszczerbku dla jej estetyki.